26 Haziran 2014 Perşembe

Bana Dokunma - Tahereh Mafi kaleminden serinin ilk kitabının yorumu sizlerle :)

 Arka Kapak Yazısı 

Juliette tam 264 gündür kimseye dokunmadı.

En son birine dokunması bir kazaydı. Ama Yeniden Kuruluş onu cinayetten içeri tıktı. Juliette'in dokunuşunun neden bu kadar ölümcül olduğunu kimse bilmiyor. Kimseye bir zarar vermediği sürece bu durum kimsenin de umurunda değil çünkü dünya zaten perişan durumda. Her gün yeni bir hastalık ortaya çıkıyor, gıda sıkıntısı had safhada, gökyüzünde tek bir kuş kalmadı ve bulutlar garip bir renkte.

Yeniden Kuruluş, yeni düzenin tek çare olduğunu iddia ettiği için Juliette'i bir hücreye kapattı. Hayatta kalan bir avuç insan ise savaş naraları atıyor. İşte bu yüzden Yeniden Kuruluş fikir değiştirmek üzere. Juliette onlar için mükemmel bir silah olabilir. Juliette, yeni düzenin tek silahı olabilir.

Juliette karar asamasında. Ya bir silah olacak. Ya da bir asi.

Tahereh Mafi, Bana Dokunma'da yürek burkan bir romantizmle distopya türünü bir araya getiriyor. Juliette'in iç dünyasını yenilikçi bir üslupla metnine yansıtan yazar, okurları Juliette'in zihninin içine davet ediyor.


KitapYorumum 

Kitabın tam anlamıyla konusuna girmeden önce başta belirtmek isterim ki bir çok kez acaba kitabı yarım bıraksam mı diye düşünmeden edemedim . İlk 50 sayfa beni baya bir düşündürdü ama iyiki bırakmamışım uzun zamandır okuduğum en iyi distopya romanıydı diyebilirim .

''N-nasıl benim gibi birini önemseyebilirsin? ''
''Çünkü sana aşığım ''


Sanırım o 50 sayfada yaşadığım karmaşıklık tamamen psikolojimle alakalıydı kitaba lafım yok :)
Okuyun okutturun ! sloganını atabilirim.


Kitabımızın konusu ;

 Julliette , tüm insanlardan farklıdır . Çünkü onun dokunuşları ölümcüldür. Bu yüzden ailesi tarafından bile dışlanan Juliette bir çok işkence ve deneylere mahkum kalır . Ancak en son bildiği ise 264 gündür 4 duvar içince hapis olduğudur. Ta ki bir gün hapis kaldığı bu yere okul zamanlarında aşık olduğu adam gelene kadar.

WARNER

Adam!
Juliette'nin tek aşkı ...Kendisini tanımadığını düşünen Juliette 
sessizliğini ve yaşadığı bunalımlardan dolayı oluşan korkaklığıyla sessizliğini bozamaz. 
''Juliette, senin peşinden her yere giderim ben.Bu dünyada kalen tek iyi şey sensin.''

Adam , Juliette'nin bu hapis hayatındaki tek iyi şeydir. Taki bir oyunun içinde olduğunu ögrenene kadar.Juliette bunca zamandır bir deneyin içindedir ve dünyanın yok oluşunun en büyük nedeni olan Yeniden Kuruluş tarafından silah olarak kullanılması istenmektedir. Tek güvendiği insan Adam ise bu kuruluşun başı olan Warner 'ın askeridir.


''Kalbimi ellerinde tutuğunu bilip bilmediğini merak ediyordum.''


Warner takıntı derecesinde Juliette sahip olmak ister ve bunun için elinden geleni yapar . Ancak Warner'ın bu tutumu Adam ile Juliette'yi bir araya getirir.

 Peki Adam' a , Julliette'in ölümcül dokunuşlarından nasıl zarar gelmez ?

Spoiler veremem :)


Juliette , kendisini bir canavar gibi hissettiği bu yerden kurtulmak istemektedir . Adam ile karar verirler kaçmaya hazırdırlar. 


''Gitme,'' dedi. '' Beni, aklımı kaçırmaktan alıkoyan tek şey, dokunuşun.'' 
Peki bu kaçış onları kurtuluşuna götürecek mi ?

Yaşadığı dünyada tek özel olan Juliette mi ?

Ve onları ne gibi sürprizler bekliyor :)

Hepsi için kitabı bekletmeden alın okuyun derim .


Not : Şu son zamanlarda okuduğum 2 Dex kitabımda da ciddi yazım hataları mevcuttu . Belirtmezsem olmaz .
Serinin ikinci kitabı Beni Bırakma yorumumda görüşmek üzere :) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder