26 Eylül 2013 Perşembe

Tarryn Fisher - Fırsatçı Kitap Yorumum.. TAVSİYE KİTAPLARDAN...


Öncellikle duygularımı ifade edemeyeceğim bir kitapla karşı karşıya olduğumuzu belirtmeliyim. Bu kitabı okuyan herkes ama herkes kızımız Olivia'ya sinir olurken ben her zaman ki gibi ters olan biriyim  Baş karakterimiz Caleb ve Leah'a ( ki Leah gerçekten ölümü hak ediyor ) sinir oldum.

Üstte ki resimde de gördüğünüz gibi kitap harika bir üçlemeden oluşuyor ve ilk kitap Fırsatçı 
Aspendos Yayınevi 'nden çıktı . İlk kitabımız olan Fırsatçı (The Opportunist)- Olivia Baş bayan karakterimizin agzındandı , ikinci kitabımız (kasım -aralıkta çıkacağı haberi yayınevinden geldi )orjinal adı -Dirty Red - Leah 'ın ağzından , ve son kitabımız - Thief ise Baş erkek karakterimiz Caleb 'in agzından olacak. Final kitabı yani vurgun etkisi yaratacak. 


İşte kitaplarımızın yurtdışında ki kapak görselleri .. 

Fırsatçı kitabının benim fotoğraflarıma yansıması 
Şimdi Fırsatçı Kitabının Yorumu 

Açıkcası Aspendos Yayınevine karşı çok ön yargılıydım ve kitaplarını belki de bu yüzden okumak istemiyordum . Sonra bir anda Eylül alışverişimde bir baktım ki Fırsatçı 'yı almışım. Okuyum da hemen bitsin dedigim kitabı 1 hafta bitmesin diye süründürdüm .Çünkü gerçekten okuduğumuz hiç bir kitapta bulamadıgımız özelliklerle doluydu bu kitap . Mesela erkek karakter trip atmıyordu , duygularını saklamıyordu ...Kadın karakter zarif degil di , içine kapanmıyordu ve gerçekten aşkı için hastalık derecesinde kötülük yapabiliyordu. 
Not : +18 yogunlugunun fazla oldugu kitaplardan bıkmış olanlar bu kitapta adamlar öpmenin bile neredeyse hiç olmadığı ve 1 cümleyle sınırlı oldugunu belirtmeden geçemeyeceğim. Yani herkesin okuyabileceği türden bir kitap . 
Şimdi ki yorumum bol spoiler içermektedir . Kitabı okumayanların sadece yukarıdaki tavsiyemin yeteceğini düşünüyorum . Şimdi detaylı yorum zamanııı :)
Öncelikle Arka kapak yazısında oldugu gibi Olivia ilk aşkı Caleb ile yeniden karşılaşması üzerine hala deli gibi yanan kalbine söz geçiremez ve Caleb'in karşısına çıkar ama bilmediği bir şey vardır oda Caleb hafızası kaybetmiştir(mi ki acaba ? )

Caleb ile yeniden yakınlaşan ama Leah(Caleb'in yeni aşkı) engeli yüzünden hep bir yerde kalan Olivia geçmişinde yaşattıgı acıları bir daha Caleb'e yaşatmamak için Leah'ın tehditiyle tekrar Calebi terk eder.

Hayatına yeni bir yol cizer ve ünlü bir avukat olur. Ama geçmişi ve yaşadığı vicdan azabı onu asla bırakmaz üniversite zamanlarında Caleb ile tanışması ,ayrılıgı , başkalarına Caleb'i bırakmamak için yaptıgı kötülükler her gün ve her an Olivia'nın yaşamına etki eder ama Olivia umutludur ve Turner adlı bir adamla nişanlanır. Hayatı iyi ve onu seven bir adamla beraberdir peki ya sonra ? Leah'ın başına açtıgı büyük iş Caleb'in önerisiyle Olivia avukatlığında son bulacaktır ama bu tekrar tekrar tekrar Olivia ve bizim prensimiz Calebi yakınlaştırmayacak mı ? Evet ! yakınlaştırcak.

Olivia daha fazla bu eziyetlere dayanamaz ve Caleb ile Leahın mutlu evlerine gizliden girer ve büyük bir gerçekle karşılaşır. Şimdiki yeniden kurdugu hayat Leah'ın oyunundan ibarettir. Mükemmel cift Leah ve Caleb ise Roma' da aşk yaşıyorlardır. Olivia dayanamaz ve ucaga atladıgı gibi Roma yolculuguna başlar . Noah (nereden çıktın sen beyaz atlı prensssss) ile karşılaşır . Noah gerçekten objektifligiyle Olivia'ya yardım eder.  Ancak kitapta yazdığı gibi ;
Peki ,aşk herşeyi affeder mi ? sorusuna gelince .. Caleb ile Olivia karşılaşması .. Ve sessizlik .. 

Kitaptan bir alıntıyla bu sorunun cevabını vereyeyim ..; 

''Sen her zaman benim ilk sevdiğim olacaksın , bunu hiç birşey değiştirmeyecek. ''
''Ama seninle olmadıktan sonra ne fark eder ?'' diye yakındım.''Sensiz yaşayamam.''
''Ama yaşadın.'' dedi kederli bir şekilde gülümseyerek. ''Yaşadın ve yaşayacaksın. ''

Yani aşk herşeyi affetmez ..! Affetmedi.. Bu kitabın farklı olmasını bu yüzden çok sevdim ve seviyorum.. Diger kitaplarda aşk affedip gidip birbirlerine sarılan çiftler bu kitapta yoktu objektifti . Herkes gibi olması gerektiği gibiydi..

Lütfen seri hemen çıksın ve biz artık bu keyifli kitaba devam edebilelimm :)


Alıntılar

''Olivia istediğin her erkeği elde edebilirsin. Neden o ? Neden hep Cleb ile ilgilisin? "

"Çünkü...Çünkü onunla tanışana kadar kimseye ihtiyacım yoktu. "''Bir kere kalbini verdin mi bir daha geri alamazsın. Geri kalan hayatında sadece kalbin sendeymiş gibi yaparsın.''


Oda benim ona olduğum kadar bana hasretti.


''Hayatın geri kalan her gününde beni hatırlayacaksın, çünkü ben doğru kişiydim ama sen beni fırlatıp attın.''


''Onu sevmediğimi mi söylüyorsun ''

....

''Onu kendini sevdiğinden daha çok sevmediğini söylüyorum.''

Keyifli Okumalar Dilerim . Tavsiye kitaplarımdandır . :) 

3 yorum:

 1. sonu farklı diye sevmiştim ben bu kitabı ve şimdi seri olduğunu öğrendim. hadi sonunda Olivia ve Caleb beraber olursa? o zaman farklı olmayacak benim için :/

  bunlar da benim altıntılarım;

  Bir kez kaçan, hayatının geri kalanında da kaçar.

  Birinin sizden çekinmesi için zengin ya da önemli biri olmak gerekmiyordu, yargılayıcı olmanız yeterliydi.

  Bir insan en çok sevdiği şey kadar iyidir.

  Mecazlı konuşunca daha zekiymişsin gibi görünür.

  Kader, insanların huzurla iyileşmesine izin vermeyen canı sıkılmış küçük şımarık bir velettir.

  Bir kere kalbini verdin mi bir daha geri alamazsın. Geri kalan hayatında sadece kalbin sendeymiş gibi yaparsın.

  Kalbini sadece bir kez verebilirsin; ondan sonraki her şey ilk aşkının peşinden gelir.

  YanıtlaSil
 2. Bilemeyiz belkide hiç birlikte olmayacaklar :) Serinin devamı gelsede görsek artık :)

  YanıtlaSil
 3. Seri oldugunu bilmiyordum simdi hemen arastiriyorum

  YanıtlaSil