10 Şubat 2016 Çarşamba

MUCİZE (WONDER) / R.J.PALACIO KİTAP YORUMU

Hayatımda pek çok kez kitap incelemek için gittiğim D&R'da ilk kez 1 kitabı baştan sona okudum ve bitti . EVET ! yanlış duymadınız kitabı elime aldım amacım incelemekten fazlası değildi ancak başlamamla kitabın son sayfasını kapatmam aynı saniyede oldu .

Bu seneki Tüyap da neredeyse 2 saat dolanıp evime döndüğüm için alışveriş yapmasamda aklımda alınacak kitaplar Top 10 'da Mucize vardı. D&R 'a gittim ve dur bakalım kitabın dili nasılmış diye düşünürken hoooooop... sadece 1.5 saatte 333 sayfa ellerimde su oldu gitti. Kitabı bitirdiğimde öyle  aşırı beğeniler beslemedim . Çünkü bazı yerler fazla yalın geldi buda Kördüğümhayaller bloggerı sevgili dostum Melo'm sayesinde bana açıklandı. AMAÇ HER YAŞTAN İNSAN OKUSUN ÖZELLİKLE ÇOCUKLARA DERS NİTELİGİ TAŞISIN. dedi :) O zaman 10 üzerinden 7 vereceğim bu kitaba acımasız yaklaşmadan 10 üzerinden 8,5 vermeye karar verdim.

Çok araştırmadan okumak böyle yanlış anlamalara sebebiyet verebiliyormuş :) Gelelim kitabımıza demeden önce mutlaka bir arka kapağını okumanız gerek diyerek  hemen sizinle paylaşıyorum .
ARKA KAPAK YAZISI


Kaderinde Sıradışı Olmak Varsa Sıradan Kalamazsın…
Merhaba, adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.
August (Auggie) Pullman yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu için, normal bir okula gidemiyordu… şimdiye kadar. Yakında Beecher Ortaokulu'nda beşinci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile "yeni çocuk" olduysanız, bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox'ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki, yeni sınıf arkadaşlarını, görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi?Kitaba başlar başlamaz klasik yazarların detay anlattığı romanlardan farklı olarak bu kitapta August'un hiç bir şekilde yüzüne ait bozukluklar net olarak verilmemişti. Ara ara yer verilen ''gözleri kocaman '' ''gözleri yanaklarında'' ''yüzü yangında yanmış gibi'' terimleriyle tamamen sizin kafanızda canlandıracağınız bir August var karşınızda.

Sadece 10 yaşında dünyaya gelen ve daha doğar doğmaz yüzündeki bozukluk yüzünden doktorunu bile bayıltacak kadar şanssız bir çocuktur . Ablası Via ve ebevynleri gayet sağlıklı olsa da o bu dünyaya pek çok insana göre kusurlu yada eksik gelmiştir. Ailesinin desteği ile ona göre sağlıklı çocuklarla okuma düşüncesi ilk başta Auggıe için sorun olsa da işte asıl maceranın içine düştüğü noktada burasıdır.

Jack Will ,Summer ve daha pek çok etkileyen arkadaşlar ile Auggienin hayatı değişir .

Ablası Via'nın ergenlik dönemi evresi ve aşka bakışı , ailenin arada kalmışlıkları ve Auggie nin kendini kanıtlama çalışmalarıyla birbirini tamamlayan ve su gibi akmasına sebep olan bir kitaptı.

August'un arkadaş olarak tutunmaya çalışmaları; arkadaş olduklarının ise onlarla dalga geçen çocuklar yüzünden August ile görüşmedikleri anları okumak kabul ediyorum ki çok zordu.

Via 'nın ağzından August , Summerin ağzından August ve en çok bende yeri olan Jack'in ağzından August bölümlerini okumak harikaydı
Üzülüyorsunuz çünkü kendi evladınız , kardeşiniz hatta kendiniz olsanız onun kadar güçlü olabilir misiniz ? bilmiyorsunuz.


5 üzerinden;


Bol Keyifli Okumalar dilerim.
Yeni kitap yorumunda görüşmek üzere :)

4 yorum:

 1. heeey ben de kitapçıda kitap bitiriyom yaaa ama bölüm bölüm okuyom her gittiğimde bi çeptır filan :) siz maşallah hızlı okumuşsunuz :)

  YanıtlaSil
 2. heeey ben de kitapçıda kitap bitiriyom yaaa ama bölüm bölüm okuyom her gittiğimde bi çeptır filan :) siz maşallah hızlı okumuşsunuz :)

  YanıtlaSil
 3. sürükleyici olursa hayatta kaçırmam :) Birde puntolar ve boşlukları düşününce çok çabuk bitti :)

  YanıtlaSil
 4. unuttun mu blogunuuuuu seeeen :)

  YanıtlaSil