13 Mart 2014 Perşembe

Fatma Erdek - Kara Kış Beyaz Düş kitabıyla yine kusursuzluğa imza attı ..

Fatma Erdek kaleminden çıkan ve cümlelerle sunulan hiç bir olayın beni ağladan alıkoyamayacağını öğrendim. Hayatın içinden, gerçekten var olduğunu bildiğimiz bu acı gerceğin böylesi anlatımı ile karşılaşmak ve bu gerçeği kelime kelime cümle cümle yaşamak şuan ellerim titrer bir sekilde yazma sebebim oldu. Her hatırladığımda Melekler Zamanı kitabını yaşadığım his şuan Fatma Erdek kaleminin yeni eseri içinde geçerli ki belki daha da fazla his ve duygu yüklü ...


"Dedim ya; benimki sadece bir arayıştı...Umutsuzca bir arayış...
Insan umutsuzluktan bile umut beklemez mi bazen ? "Kitabın Arka Kapak Yazısı 

"O gece Selim'in gözlerinde, inanmak istemediğim gerçeği okumuştum. Bütün varlığıyla doğru söylüyordu. Bana karşı hissettiği yasak aşk, onun kıblesi olmuştu. Bu aşka ibadet ediyordu. Söyleyeceğim, yapacağım hiçbir şey bunu değiştiremezdi. Yaşamaya ya da ölmeye, aldırmıyordu." 

Annesinin mutluluğu için, iki ateş arasında kalmış bir genç kız...

Ortak bir kaderi paylaşan, iki yaralı yürek...


Kitap Yorumum 

Kitap içeriği hakkında net bir yorum yapmadan önce size şunu söylemeliyim .
Gerçekçi, ağlamak istediğiniz, aşkı ve aileyi aradığınız , başarı ve hırs ile başarısızlık ve çaresizliğin bir arada bulunduğu bir kitap okumak istiyorsanız ..
Herşeyi bırakın gerçekten kaliteli bir kitap okumak istiyorsanız ...!
KARA KIŞ BEYAZ DÜŞ derim.
Dünümü , bugünümü ve yarınımı sorgulama sebebim ,
Yaşadığım çocukluğuma şükretme sebebim,
ve
Hayatın acımasızlığına yeniden tanık olma sebebim.
Kara Kış Beyaz Düş...

Selim İlter.. İlk duyduğumda soyadı benzerliğimden dolayı beni çok heycanlandırmış ve büyük heyecan ve umutla tanışmayı beklemiştim. Ancak Selim İlter ile tanışmam pek bir acı oldu. Kendisi dul Ferda hanım yeni eşi ; Zeynep 'in ise üvey babası.

Ferda hanım eşinin ölmesiyle , küçük kızı Zeynep ile insanların hor görüşlerinin arasında sıkışmış ve kaçışı Selim İlter de bulmuştu. Selim herşeye sahip Ferda'yı seven bir adam iken ; Zeynep'in baba arayışı aileye sığınma ihtiyacını yanlış alğılayıp ;hislerine engel olamayan Selim !

Kızıyorum , öfkeleniyorum , yeri geliyor aklım almıyor . Üvey babasının kızına aşık olmasını kavrayamıyorum . Aşk ; kişi , yer , zaman aramaz evet ama Aşk takıntı demek midir ? İşte bilemiyorum . 

Zeynep annesi için dayandığı Selim'e ;annesinin ani rahatsızlığının da başlamasıyla daha fazla dayanamayıp tayini çıkan Narman'a gider. Narman onun güvenli yeri ve GÜVEN'i bulduğu yerdir.
Aşkı tattığı , huzuru hissetiği , Kar Kız'ın (Akgül'ün) umut ışığı olduğu yerdir.
Aynı kaderi yaşadığı Akgül ile birbirlerine tuttundukları sığınaktır.

Peki Selim ona huzur verir mi ?


Her kitabında beni farklı etkileyen Fatma Erdeğin ikinci eseri beni benden aldı desem doğrudur.
Daha fazla konuya girmemek nedeniyle burada kesiyorum ve size yukarıda söylediğim gibi
 Kaliteli bir kitap okumak istiyorsanız ...!
KARA KIŞ BEYAZ DÜŞ Hiç yorum yok:

Yorum Gönder